Ako sa odsťahovať do zahraničia a nezblázniť sa z toho? Priznáme sa, my sme toho mali tesne pred odchodom do Austrálie už celkom dosť. Dovolenka v Španielsku, odchody z práce, sťahovanie z bytu, bývanie u rodičov… A cesta do neznáma s vedomím, že ideme začínať od nuly. Dali sme teda na túto tému dokopy zopár tipov.
7 TIPOV AKO SA ODSŤAHOVAŤ DO ZAHRANIČIA A NEZBLÁZNIŤ SA Z TOHO
Sem tam si zaspomíname na posledné týždne doma na Slovensku. Na fázu, keď sme sa už pomaly začínali chystať na cestu do Austrálie. Ako sme si ani nie dva roky predtým povedali, že ak sa budeme ešte niekedy sťahovať, tak už len do rodinného domu.
Predtým, ako sme sa presťahovali do nášho prvého vlastného bytu, sťahovali sme sa v priebehu roka každý minimálne štyri krát. A už sme toho mali celkom dosť. Ale keďže sme to my a my neobsedíme, tak sme si vymysleli Austráliu 🙂 Peniaze, ktoré sme šetrili na novú posteľ na zákazku od stolára, sme minuli na poplatky za víza. Obrázky na inšpiráciu, ako si náš nový byt ešte viac zútulniť, sme presunuli na externý disk. A začali plánovať cestu.
Ak ste aj vy jedným z tých, ktorý už sú vo fáze zahniezďovania, ale stále premýšľajú nad tým, že by ešte predsa len odbehli za dobrodružstvom za hranice rodnej hrudy na dlhšie ako každoročnú dovolenku, možno vám nasledujúcich pár riadkov uľahčí rozhodovanie, prípadne proces odchodu. Ak sa do tejto kategórie nezaraďujete, nasledujúce riadky vás možno minimálne pobavia a utvrdia v tom, že vám je dobre doma a že na takéto kraviny už nemáte nervy 😀
TAKŽE NAŠICH 7 TIPOV AKO SA ODSŤAHOVAŤ DO ZAHRANIČIA A NEZBLÁZNIŤ SA Z TOHO
TIP PRVÝ – PROCES MINIMALIZÁCIE
Pred tým, ako začnete premotivovane všetko baliť, zrealizujte proces triedenia a minimalizácie. Darujte, recyklujte, predajte, vyhoďte. A verte nám, aj tak toho nakoniec budete mať mrte. Posledné kolo vašich hmotných statkov, určené na „zapečatenie“, budete pchať aj do poslednej najmárnejšej igelitky, ktorú už ani neoznačíte. A budete dúfať, že kým vybehnete do bytu po poslednú tašku, tak vám tu kopu vecí z pred výťahu niekto ukradne.

TIP DRUHÝ – OČISTA
Keď už sme pri triedení. Je viac ako vhodné, predpripraviť si miesto, kam sa chystáte vtesnať minimálne časť svojich krabíc. V našom prípade to boli naše detské izby v bytoch u rodičov. Ja som zo svojich vecí ešte pomaly zo základnej školy, vyhodila/darovala šesť veľkých igelitiek oblečenia. Matejovi po očiste pod odborným dozorom mojej maličkosti ostala poloprázdna izba.
TIP TRETÍ – POSTUPKA
Začnite baliť veci od tých, ktoré už určite potrebovať nebudete. My sme napríklad do Austrálie odchádzali začiatkom októbra, kedy ešte u nás doznievalo babie leto. Počasie vonku sa dalo prežiť v prechodnom kabáte a v Austrálii bola jar v plnom rozpuku. Z toho vyplýva? Všetky zimné veci nám sú nanič, takže balíme a odvážame ako prvé.
TIP ŠTVRTÝ – TY MÁŠ PIVNICU? HMMMM
Vzhľadom k tomu, že sťahujete celý byt, kde už ste si žili svoj život, je vysoko pravdepodobné, že sa tie veci nescvrknú a proste ich do dvoch detských izieb nevtesnáte. Je preto fajn mať k dispozícii ďalších ochotných príbuzných alebo kamarátov, ktorí disponujú nevyužitým priestorom, ktorý by radi zaplnili 🙂 V našom prípade pivnica mojej mladšej sestry a Dexterova komora. Pozitívum, s ktorým sme nerátali – keďže sme krabice rozdelili medzi viacerých príjemcov, miesta nie sú zapratané ako skladište a naše veci v podstate s priestorom splynuli. Negatívum – musíte si zapamätať, u koho všetkého máte majetok a aký 😀
TIP PIATY – SOM ABSTINENT…
Zásobte sa pár fľašami obľúbeného vína či iného alkoholu. Budete ho potrebovať. Verte nám!

TIP ŠIESTY – OTRAVNOSTI
Odporúčame nenechávať si obehávanie doktorov, preventívnych prehliadok a povinných očkovaní na poslednú chvíľu. Za prvé je to otrava, za druhé sa vám môže stať, že sa na vás lekári vykašľú a proste sa k nim na vyšetrenie ani nedostanete (Jankin prípad).
TIP SIEDMY – AŽ KÝM NÁS SŤAHOVANIE NEROZDELÍ
A rada na záver. Ľúbiť sa. Aj keď by ste sa možno niekedy v stave vyčerpania a únavy typu – ak budem musieť preniesť ešte nejakú krabicu, tak sa rozplačem – pozabíjali, nezabudnite na to, že sa ľúbite a čaká vás veľké dobrodružstvo 😉
REALITA
Aj napriek tomu, že sme sa silno snažili nebrať do Austrálie veľa vecí, vedeli sme hneď po prvom vybalení, že by sa ich ešte našlo dosť, bez ktorých by sme sa obišli. Ale človek sa učí praxou… Každopádne našim cieľom je cestovať do najbližšej destinácie už len každý s jedným ruksakom veľkosti príručnej batožiny a „kabelkou“.
Momentálne sa vieme zmestiť do 2 veľkých ruksakov, 2 príručných kufrov a 2 malých ruksakov. Vrátane korenín a pre naše varenie nevyhnutného kuchynského náčinia 😀
Dúfame, že vám týchto našich pár tipov, ako sa odsťahovať do zahraničia a nezblázniť sa z toho, aspoň trochu pomôže pred vašou cestou do neznáma.