8. august 2017, Gold Coast
SME TRAJA
Matej si kvôli novej práci musel kúpiť auto. Túto záležitosť sme odkladali, resp. chceli sme sa jej vyhnúť ako dlho to len bude možné. Na Gold Coast celkom fajn funguje verejná doprava, akonáhle sa však chcete dostať „mimo centra“, alebo nedajbože nazrieť ďalej ako za hranice mesta, bez auta sa veľmi nepohnete. Musíte mať buď známeho s autom, auto si požičať alebo si zadovážiť vlastné. A keďže môj zoznam, kam na výlet na Gold Coast, sa celkom úspešne plnil, nutnosť kúpy auta nám prišla celkom vhod. Iróniou je, že deň potom, ako suma na našom účte konečne dosiahla hodnotu úspor, ktoré sme kvôli Austrálii minuli, viac ako polovica padla na kúpu auta a náradia do Matejovej práce.
A tak sme traja. A vyrážame na prvé spoločné výlety mimo dosah MHD.
KAM NA VÝLET PO PRVÉ – SPRINGBROOK
Na náš prvý výlet mimo mesta nás vzal kolega Wassim, ešte keď sme nemali auto. Národný park Springbrook sa nachádza len trištvrte hodinku od mesta. Vznikol erupciou sopky pred 23 miliónmi rokov. Nájdete tu vodopády, zátoky, kde môžete plávať, najstaršie stromy Austrálie a, samozrejme, kopu pekných miest na grilovanie s rodinou alebo priateľmi. Ak nejakých máte po ruke 😀 My sme sa tu, kvôli nedostatku času, len trošku prešli. Ak ešte niekedy zavítame do týchto končín, určite si na preskúmanie Springbrook vyčleníme viac času.
KAM NA VÝLET PO DRUHÉ – SVIETIACE ZADOČKY, SKYWALK A VNÍMANIE
V rámci inej peknej soboty sme sa už s Vrzkom (naše nové auto) vybrali preskúmať jaskyňu Glow Worm Cave (jaskyňa svietiacich červíkov). Prešli sme sa v korunách stromov cez Skywalk a dali si krátku prechádzku na Tamborine Mountain.
GLOW WORM CAVE
Jaskyňa, kde na vás v tme svietia tisíce červičích zadočkov. Nakoľko v súčasnosti vo voľnej prírode existuje už len veľmi málo miest, ktoré spĺňajú náročné požiadavky na život týchto podivuhodných stvorení, bola táto jaskyňa vybudovaná umelo práve pre ich záchranu. V prírode totiž zohrávajú dôležitú úlohu. Živia sa hmyzom a tak zabraňujú jeho premnoženiu.

Jaskyňa je malá, prehliadka krátka, ale vidieť tieto stvorenia na živo, bolo naozaj zaujímavé. Červíčky sú vlastne larvy múch a riťky im svietia len v tejto fáze. Svetlom lákajú svoju korisť, ktorú lovia na pavučiny posiate lepkavými kvapôčkami. Potravu dokážu prijímať len kým nedospejú, preto si musia vytvoriť dostatok zásob. Dospelé mušky žijú ledva týždeň. Maličké stvorenia, ale o to zaujímavejšie 🙂


TAMBORINE RAINFOREST SKYWALK
Skywalk viete vychádzkovým tempom prejsť za 45 minút. Nám to trvalo viac ako dve hodiny. Prechádzať sa korunami stromov v dažďovom pralese, sledovať motýle a počúvať spev exotických vtákov… Nechcelo sa nám odtiaľ.
TAMBORINE MOUNTAIN
Deň sme ukončili túrou typu nedeľná rodinná prechádzka. „Zastav sa, rozhliadni sa, počúvaj a vychutnávaj.“ Hovorila jedna z orientačných tabúľ. Austrálska fauna a flóra je úplne odlišná od tej našej. Fascinujúca. Keď sa sem raz dostanete, keď sa dostanete kdekoľvek, alebo vlastne, keď sa pôjdete prejsť len do najbližšieho parku, spomeňte si na túto vetu. Zastavte sa, rozhliadnite, počúvajte a vychutnávajte. Oplatí sa 😉


KAM NA VÝLET PO TRETIE – NÁRODNÝ PARK WOLLUMBIN, MOUNT WARNING A KADIBUDKY
Nasledujúci víkend sme sa vybrali na takú ozajstnejšiu túru. Posvätná hora Mount Warning, kde vychádza slnko ako prvé v rámci východného pobrežia Gold Coast.

ČO ZAUJALO NÁS?
Ako pred každým výletom, študovala som si základne informácie. Na internete vás turistická stránka upozorňuje, že si so sebou máte vziať dostatok jedla a vody, nakoľko na parkovisku v úvode výstupu sa nenachádza žiaden obchod ani reštaurácia. Len toalety.
A bolo to tak. Dorazili sme na malé parkovisko, kde nebolo nič. Žiadne luxusné reštaurácie, nevkusné stánky s hot dogmi, langošmi, tabule s reklamou na občerstvenie ešte pomaly aj vo výhľade z vrcholu kopca… Nič. Len tie toalety. Kadibudky, aby som bola presná. V modernom vyjadrení kompostovacie toalety, do ktorých môžete prispieť len organickým odpadom. Fungujú bez chemikálií, bez elektriny a vody a netvoria odpad, pretože všetok obsah prejde kompostovacím procesom a neskôr je využívaný ako hnojivo. Super nie?
Pár minút po zahájení výstupu nás zaujala ďalšia vec. Turistický chodník zavalený kalamitným drevom. Odpíleným len v mieste, kde pretínalo našu trasu. S tabuľou a textom – les zničený búrkou v zotavovacom procese. Všetko ostatné ležalo tak, ako spadlo. A žilo si ďalej svojim životom. Volá sa to príroda. A čuduj sa svete, les si bez problémov ďalej fungoval. Na čo sa u nás, na Slovensku, bohužiaľ zabúda a uprednostňované sú troška iné záujmy 🙁

Naozaj sa v rámci výletu do prírody potrebujeme vyviezť lanovkou až na vrchol štítu a sadnúť si do luxusnej reštaurácie, aby sme si mohli spraviť selfie na sociálne siete?
Tu bolo pár parkovacích miest v blate na pankáča, dve kadibudky a ľudia normálne fungovali. Na vrchole sme si potichu prisadli k pánovi, čo dojedal jablko. Pokochali sme sa výhľadom, usušili zmoknuté veci na pár minútovom slniečku, zjedli pripravenú desiatu, všetky saky paky zbalili naspäť do ruksakov a vydali sa nazad.
KAM NA VÝLET PO ŠTVRTÉ – KOALY A KENGURY – COOMBABAH LAKE CONSERVATION PARK
Nebola by to Austrália, keby sme vo voľnej prírode nemali možnosť vidieť koaly a kengury. Gúglenie prinieslo ovocie a ja som našla článok o Coombabah Lake Conservation Park.
Údajne tu žije 150 koál. To by v tom bol čert, keby sme nejakú nenašli. Nájsť šedú nehybnú guľôčku na vysokom strome rovnakej farby nebolo jednoduché. Stálo nás to hodinu kráčania pomedzi stromy s pohľadmi uprenými do nebies. Prvú koalu našiel Matej.
Prekvapivo spala. Moje nadšenie ju asi zobudilo, tak sme v priebehu piatich minút mali možnosť vidieť všetko, čo koala počas svojho života robí. Zobudila sa, hodila pár bobkov, presunula sa o desať cm vyššie, aby dosiahla na listy. Najedla sa, pomrvila a znova zaspala. V parku sme strávili pol dňa. Dokopy sme našli štyri koaly a stádo asi stovky kengúr.
Odchádzali sme počas západu slnka a vďaka tomu sme mali možnosť vidieť krásny obraz. Stovku pasúcich sa kengúr, pomedzi ktoré si hopkala jedna s bábätkom vo vaku.
Gold Coast ukrýva veľa zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. My sme nateraz stihli tieto. A vyrážame ďalej…